Hava Nemlendirici Evinize, Sağlığınıza ve Kesenize Neler Sağlar?

6 Ocak 2020

Ev için nem oranının önemi görmezden gelinir ve çoğu zaman üzerinde durulmaz. Fakat nem oranını ev içinde ayarlayarak evinize, sağlığınıza ve kesenize katkı sağlayabilirsiniz.

Gökyüzü koyu bulutlarla kararmaya başladığında, geçen kışın hatıraları giderek canlanır. Soğuk havanın etkisini giderek artırdığı kış günlerinde, kapalı alanlarda nem azalır. Ev için nem oranının önemi görmezden gelinir ve çoğu zaman üzerinde durulmaz. Fakat nem oranını ev içinde ayarlayarak evinize, sağlığınıza ve kesenize katkı sağlayabilirsiniz.Birçok farklı hava nemlendirici çeşidi var; soğuk buhar, sıcak buhar, aroma terapi, ultrasonik vs… Farklı hava nemlendiriciler hakkında bilgi almak için online alışveriş sitelerinde ufak bir gezinti yapmanız yeterli olacaktır. 10 TL’den 160 TL’ye kadar farklı opsiyonlar bulunmaktadır.

https://www.n11.com/arama?q=hava nemlendirici

İyi bir hava nemlendiriciye ek olarak, evinize higrometre isimli cihazı alabilirsiniz. Higrometre atmosferdeki nem oranını ölçer. Bu sayede evinizi aşırı nemlendirmemiş olursunuz, aşırı nem bakteri ve küf oluşumunu tetikler. Dijital bir higrometre 10 TL – 40 TL arasında satın alınabilir.

https://www.n11.com/arama?q=higrometre

Sağlık açısından da durum çok önemli. Düşük nemde virüsler, aşırı nemde ise bakteriler rahatça çoğalır. Nem dengesini iyi ayarlayarak soğuk algınlığı ve gribe yakalanma riskinizi azaltırsınız.

Nemin az olduğu ortamlarda deri kurur ve çatlar. Benzer durum evinizin duvarlarında, ahşap zeminde ve mobilyalarda da yaşanabilir.

Cildiniz kuruduğunda çok daha çabuk üşürsünüz. Nemli hava, sıcaklığı daha iyi muhafaza eder. Isınma gideriniz de, belli oranda nem sağladığınızda daha düşük olacaktır.