Ev Hayvanlarınız için Daha Güvenli Bir Ev Ortamı Yaratma Yolları

6 Ocak 2020

Evcil bir hayvan sahibi olmak, ona mutlu bir yuva vermek, dünyanın en güzel hislerinden bir tanesidir. Peki dostlarımızla bir arada yaşamak için ev ortamımızı nasıl düzenlemeliyiz?

Zararlı Yiyecekleri Ev Hayvanlarınızın Ulaşamayacağı Yerlere Koyun:

Üzüm, kuru meyve ve çikolata gibi ürünler kedi – köpek gibi ev hayvanları için ölümcül derecede tehlikelidir. Ev hayvanınızın veterinerine mutlaka danışın ve onun için tehlikeli olacak ürünleri onlardan uzak tutmaya özen gösterin.

Bahçeniz Varsa Çitlerle Çevirmeniz İyi Olacaktır:

Özellikle köpekler sokaktan geçen araba, motor veya bisikletli çocukları gördüklerinde aniden yola fırlayabiliyorlar. Bunu engellemek ve köpeğinizi güvenli alanda tutmak için bahçenizi çitlerle çevirebilirsiniz.

Ev Hayvanınızı Akıllı Sistemlerle Takip Edin:

Günümüzdeki akıllı sistemlerle siz evde olmasanız bile ev hayvanınızı kontrol etmeniz çok kolay. GPS’li tasmalar hem kediler hem de köpekler için kullanılabiliyor. Bu ürünlerin fiyatı 50 TL’den başlıyor, ev hayvanınız nereye giderse gitsin sizin bilginiz oluyor ve onu asla kaybetmiyorsunuz.

Derli Toplu Ev, Daha Güvenlidir:

Kedi ve köpeklerin etraftaki ufak boyutlarda çocuk oyuncaklarını yutmaları risklidir. Bunun yanı sıra kedilerin sık sık tırmandıkları yüksek yerlerdeki şişe – vazo gibi kırılgan ve düşebilecek eşyaların güvenli şekilde yerleştirilmesi gerekir. Özellikle kedilerin açık dolaplara ve çekmecelere girme gibi ilginç huyları vardır. Dolap ve büyük çekmeceleri gerekmediğinde kapalı tutmak güvenli olacaktır, hayvanların buralarda kapalı kalma riski vardır. Tavşan besliyorsanız, su kovalarına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Dolu bırakılmış su kovasının içine atlama ve boğulma riskleri vardır. Hamster, tavşan ve kuş gibi hayvanlar kedilerin ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edilmeleri önemledir.

Son olarak, kedilerin eve getirdiği misafirlere dikkat edin! Oturduğunuz yerin özelliğine göre yılan, yarasa, fare gibi hayvanları avlayarak size hediye getirmeleri mümkündür. Getirdikleri canlılar zehirli veya hastalık taşıyor olabilir, buna da dikkat etmenizi öneririz.

Riskli Yaratan Süs Bitkileri

Kaktüs gibi yaprağı, dikeni veya özü ev hayvanlarına zarar verebilecek bitki çeşitleri hayvanlardan uzak tutulmalıdır. Pisi Pisi Otu, zambak, Hint zakkumu, porsuk ağacı, zehirli duvar sarmaşıkları, yer somunu gibi bitkilerin zararlı olduğu bilinmektedir.Zararlı Yiyecekleri Ev Hayvanlarınızın Ulaşamayacağı Yerlere Koyun: Üzüm, kuru meyve ve çikolata gibi ürünler kedi – köpek gibi ev hayvanları için ölümcül derecede tehlikelidir. Ev hayvanınızın veterinerine mutlaka danışın ve onun için tehlikeli olacak ürünleri onlardan uzak tutmaya özen gösterin.