GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜN TURİZME ETKİLERİ

17 Şubat 2023

Turizm, kendi sektörünün dışında birçok yan sektöre etki etmektedir. Bu etkinin sektörün gelişimine direkt etki etmesinin yanında, sektörün büyürken aynı zamanda yan sektörlere endirek fayda sağlamaktadır. Girdi alımları alanında ekonomide 54 sektörü doğrudan etkilerken, ortalama yılda 25 -30 milyar dolarlık da satın alma yapıyor durumdadır.

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜN TURİZME ETKİLERİ


Turizm, kendi sektörünün dışında birçok yan sektöre etki etmektedir. Bu etkinin sektörün gelişimine direkt etki etmesinin yanında, sektörün büyürken aynı zamanda yan sektörlere endirek fayda sağlamaktadır. Girdi alımları alanında ekonomide 54 sektörü doğrudan etkilerken, ortalama yılda 25 -30 milyar dolarlık da satın alma yapıyor durumdadır. 


Ekonomideki 60’tan fazla ana sektör içinde ekonomiyi en fazla canlandıran sektörler arasında ilk sıralardadır. Bu dinamik yapısı ile birçok yan sektör turizmden beslenmektedir. Biz, gayrimenkul profesyonelleri için faydalı olan tarafı, inşaat ve ulaştırmanın yanı sıra gayrimenkul sektörünü etkileyip beslemesidir. Gayrimenkul sektörünün de gelişimi, doğrudan turizm sektörüne etki etmektedir. Turizmin gelişimi de aynı zamanda gayrimenkul sektörünün gelişimini etkilemektedir. Birbirini destekleyen bu büyük pazar hem istihdam hem de milli gelire etki etmektedir.


Ülkemizde sürdürülebilir bir ekonomik büyümeye ve gelişimine katkıda bulunan kritik sektörlerin başında turizm ve inşaat gelmektedir. Bu sebeple 1980’lerden bugüne turizm ülkemizde olduğu gibi birçok ülkede de en önemli sektörlerden biri olmuştur. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre: Turizm tesislerinin yatak kapasitesi 2021 yıl sonu itibariyle 1.770.000 sayısına ulaştığını, yaklaşık tesis sayısının da 13.220 civarında olduğunu söyleyebiliriz. Bu sayıların çoğunun Akdeniz Bölgesi’nde olması, Ege Bölgesi’nde gayrimenkul profesyonellerine yeni fırsatlar sunmaktadır.


2022 ve 2023 yılında tamamlanacak tesisleri de göz önüne alırsak turizmde yatak kapasitesi yaklaşık: 2.000.000’u, oda sayısıda 1.000.000’u geçecektir. Toplam tesis sayısının da yaklaşık 14.000 olması beklenmektedir. Gördüğümüz gibi 2-3 yılık süreçte çok hızlı bir büyümenin olduğunu görmekteyiz. Bu durum oldukça faydalı elbette, fakat bir o kadar da kırılgan yapıya sahip. En küçük gerilimden olağanüstü olaylardan hemen etkilenen sektör olma özelliğine sahip olması; iki yıldır dünyayı etkileyen pandeminin yaralarını sarmaya başlamışken, şu anda dünyayı saran Rusya – Ukrayna savaşı ile büyük darbe almış durumda. İnsanlık için büyük utanç, ekonomi için adeta bir yıkım olan bu durumun bir an önce barış ile sonuçlanması temennimizdir. Bu durumda birçok işletme artan maliyetlerden ötürü işletilemez hale gelmekte. Hâl böyle iken ekonomik değeri düşen turizm tesisleri için yeni alıcılar olacak ve birçok tesis el değiştirecektir. Yeni alıcıların, yeni satıcıların artacağı Turizm tesisleri için CBC CLUB desteğiyle kurmuş olduğumuz turizm kökenli ekibimiz ile doğru analizleri yaparak alıcı ve satıcılara yol göstermeyi planlamış ve çalışmalarımızı bu yönde sürdürmeye devam etmekteyiz. 


Gayrimenkul alıcılarının aynı zamanda kiralama sistemi ile turizm sektörünü desteklediğini görüyoruz. Birçok yerli ve yabancı turistin kiralama sistemi ile tatil yapmak istediği istatistiklerini İspanya turizminin %48’inin villa ve apart kiralaması şeklinde araştırmalar mevcuttur. Bu alana yapacağımız yatırımlar ile önümüzdeki yıllarda pek çok yerli ve yabancı turistin sorun yaşamadan bir sistem dahilinde tatillerini yapmalarını sağlamamız gerekmektedir. Bu durum ev sahiplerinin de yaşadıkları sorunu ortadan kaldıracak ve turizm geliri yurt dışındaki tur operatörleri yerine doğrudan ülkemizde kalacaktır. Bu durum aynı zamanda ülke ekonomisinin yukarıya doğru ivmesini destekleyecektir. 


Turizmin gelişmesi ile Ege Bölgesi’ndeki nüfus artmaya devam edecektir. Nüfus arttıkça gayrimenkul talebi artmakta ve arz oluşmaktadır. İnşaat sektörü de doğal olarak gelişmektedir. Planlı ve ön görülü mimari projelerin yapılması ülkemizde yatırım yapılmasını güçlendirmektedir. Yatırımın aracısı gayrimenkul sektörü geliştikçe de turizmde olduğu gibi sorunlar da beraberinde arttığından hizmetin doğru verilmesinin önemi her zamanki gibi artacaktır. 


Hizmet sektörünün içerisinde eğitimsiz ve sertifikasız kişilerin olması sektöre zarar vermektedir. Tam da bu durumda Coldwell Banker gibi 54 ülkede faaliyet gösteren kurumsal gayrimenkul şirketi gayrimenkul danışmanları ile sektöre yeni bir hizmet anlayışı getirmiştir. Farklı hizmet anlayışı ve çalışma sistemi ile Türkiye’deki gayrimenkul aracılık hizmetini eğitimleri ile destekleyerek emlak sektörüne hizmet vermeye devam etmekteyiz. 


Mevcut ekonomik dalgalanmalardan gayrimenkul sektörünün etkilenmemiş olması tabii ki mümkün değildir. Ancak, Ege Bölgesi, diğer bölgelere göre, sunduğu özellikleri bakımından her zaman için arz ve talebin belirli bir dengede seyrettiği sayılı bölgelerden biri oldu. Pandemi sürecinde daha izole yaşam zorunluluğu ile Ege Bölgemize talep arttı. Bu özelliği sayesinde, krizlerin hem alıcılar hem satıcılar açısından fırsata dönüşebildiği Ege Bölgesi’nin en gözde beldeleri; başta Bodrum Yarımadası olmak üzere diğer büyük şehirlerdeki yüksek maliyetli yeni proje yatırımlarına ciddi bir biçimde rakip oldu. Unutmamak gerekir ki, dalgalı ekonomilerde her daim en güvenilir yatırım aracı gayrimenkul olmuştur. Doğru noktalarda doğru fiyatlardan edinilen gayrimenkuller, diğer yatırım araçlarına göre her zaman için gerek değer kazanması ile gerekse kira getirisi ile çok daha fazla ve garantili bir kazanç sağlamıştır.


Coldwell Banker olarak sadece alım, satım, kiralama işlemleri olarak değil, gayrimenkul yatırımlarınızı en doğru şekilde yönlendirmek ve yönetmek için de kurumsal bilgi ve birikimimizle hizmetinizdeyiz. Turizm alanındaki yatırımcılara hizmet vermek için turizm kökenli profesyonel ekiplerimiz ile yerli-yabancı alıcı ve satıcının ihtiyaçları doğrultusunda, kaliteli ve kalıcı hizmet vermekten gurur duyuyoruz.


Metin Sığırtmaç - Coldwell Banker Artemis Broker Owner'ı