Haberler

Coldwell Banker Lider Gayrimenkul Danışmanı Nilgün Zararsız’ın Kaleminden
Coldwell Banker Lider Gayrimenkul Danışmanı Nilgün Zararsız’ın Kaleminden

Uzmanlık bölgem Zekeriyaköy, oldukça zor bir bölgedir. Fakat ben 17 yıldır bölgede yaşadığım ve on 11 yıldır da bu bölgede gayrimenkul danışmanlığı yaptığım için bölgeyi iyi tanımaktayım. Zekeriyaköy, şehrin yakınında, ama metronun ya da diğer toplu taşımaların henüz çok yoğun çalışmadığı, ağırlıklı olarak müstakil evlerin bulunduğu güvenlikli sitelerden oluşmakta ve daha çok yurt dışında bu tip yerlerde oturmuş, küçük çocukları olan iyi eğitimli genç ailelerin özel araçları ya da şoförleriyle ulaşımı tercih ettiği bir bölgedir. Çocuklar büyüdüğünde tekrar şehre doğru dönüş hareketi olmaktadır. Bunun yanı sıra Koç Üniversitesi gibi büyük bir eğitim kurumunun da kampüsünün bulunması inşaat yatırım firmalarının da iştahını kabartmıştır. Ancak gerçek anlamda kaliteli birkaç köklü marka, kurumsal yapı inşaat şirketlerinin projeleri öne çıkmıştır. Böyle olunca da talebi karşılayacak kalite/fiyat oranı uygun çok az portföy satışa çıkmaktadır. En azından benim çalışabileceğim nitelikte ev satış ve kiralık arzı pazarda az sayıda bulunmaktadır. Bir de bunun üstüne ülkenin mevcut durumu da eklenince ve yüksek fiyatların eskiye oranla alıcı bulamaması arz ve talep dengesini iyice bozmuştur.

Sektörün yıllardır kanayan yarası hepimizce malum, meslek yasamızın halen çıkmamış olması. Yakın gelecekte bu büyük sorunumuzun giderilmesi biz profesyonel ve kurumsal çalışan gayrimenkul danışmanlarının en büyük hayali olsa gerek. Emek hırsızlarının gelecekte tamamen ortadan kalkacağına inanmak istiyorum.

Meslektaşlarımın gayrimenkulü tam zamanlı bir meslek olarak görmelerini, ofis ve brokerlarını kendi çizgilerine uygun, paylaşımcı, değer yaratan, yüreklendiren ve zaten başlı başına bir isim olmuş sadece markadan beslenmekten çok, markaya değer katacak potansiyelde kişilerden seçmelerini tavsiye ederim. İşlerine ve bir gün markalaşacak isimlerine yatırım yapmalarını, sosyal medyayı aktif kullanmalarını ve hatta bölgelerinde yerel emlakçıların başrol oyuncuları ile daima iletişim ve paylaşım içinde olmalarını tavsiye ederim.

Nilgün Zararsız ismini Zekeriyaköy ve lüks konut denildiğinde, tartışmasız akla gelen ilk isim ve marka haline getirmek.

Başarımı bölgeye olan hâkimiyetime, sakin ve soğukkanlı kişiliğime borçluyum. Hep söylendiği gibi ‘‘Satışta en çok paraya ihtiyacı olan, kaybeder!’’

İhtiyacınız olsa bile bunu karşı tarafa belli etmemek sizi işin sonunda kazanan taraf yapar.

Son işlemimde mülk sahibi evini yüksek fiyattan satışa çıkarmıştı. Maalesef bu rakamlar 5 yıl öncesinde kalan artık alıcı bulamayan rakamlardı. Bu noktada bölgenin uzmanı olarak pazardaki son satılmış villaların özellik ve satış rakamı bilgilerini aktardım. İkna bir sanattır, ama tabi ki pazar bilgisi, müşterinizin nabzını iyi alabilmek ikna kabiliyetini artırır. Gerçek argümanları doğru zamanlamayla sunarsanız, en zor satıcıyı bile zamanla ikna edersiniz. Ben sanırım önce müşterilerimin güvenini kazanıyorum, sonrada bilgimle ikna ediyorum.
Etiketler