Haberler

Gayrimenkul Yatırımı ve Hedefleriniz
Bu yatırımı yapmayı gerçekten istiyor musunuz? Gelecek 3 yıl, 5 yıl veya 10 yıl için yazılı hedefleriniz var mı? Gayrimenkul yatırımı ciddi planlama gerektiren bir iştir. Yatırım işine girişmeden önce mutlaka iyi düşünmek, vadeler üzerinden bir yol haritası hazırlamak gerekir.

Konuyu kapsamlı olarak ele almak lazım. Aileniz için ne istiyorsunuz, nasıl bir evde oturmayı, çocuklarınızı nasıl bir eğitime göndermeyi planlıyorsunuz? Onlara ne kadar zaman ayırmak istiyorsunuz? Düşünebileceğiniz her şeyi bu planlamaya dâhil edin.

Ölçülebilir Hedefler

Koyduğunuz hedeflere öncelikle siz inanmalısınız. Eğer inanmazsanız, o hedefe giden yolu takip etmeme riskiniz ortaya çıkar.

Uyumlu Hedefler

Hedefleriniz yaşam tarzınız ile uyumlu olmalı ve kendi içlerinde tutarlı olmalı. Hem daha çok çalışmayı, hem de ailenizle daha çok vakit geçirmeyi hedefleyemezsiniz. Hedefler, aksiyonlarınızla tamamen paralel olmalı.

Hedeflerin Görselleştirilmesi

Elinizden gelen en iyi şekilde hayalinizdeki evi ve diğer hedeflerinizi hayal etmelisiniz, kafanızda görselleştirebilirsiniz ve bu sizi sonuna kadar motive edecektir.

Hedeflerin Sıraya Konması

Hedeflerinize numaralar vererek onları sıraya dizin. Önemli olan tek başına hedef değil, onu tetikleyen sebebin değeridir. Daha çok para hedefliyorsunuz ama neden? Bu nedenin köklerine inerek düşünün.

Ailenizle daha çok zaman geçirmek, seyahat etmek, iyi bir araba sahibi olmak veya çocuğunuzu en iyi kolejlerde okutmak…

Ne olursa olsun, her hedefin bir sebebi olmalı. Sebep, hedefin kendinden bile daha önemlidir.

Takip, İzleme ve Değişiklikler

Yapmanız gereken diğer şey, hedeflere giden yoldaki gelişmeleri izlemeniz ve analiz etmeniz. Esnek olmanız gerekiyor.

Bazı adımlar gerçekleşemeyecek. Bununla yüzleşmeniz gerekecek. Ama yine de kendinizi motive ederek her gün daha iyiye gidebilirsiniz.

Hedeflerin Gerçekleşme Tarihleri

Tüm hedeflerinizin son tarihleri olmalı. Tarih konmamış her hedef birer rüyadan ibrettir. Hedeflerinizi koymaya başlarken 4 farklı alanda seçmelisiniz:

Finansal Hedefler
Geliriniz üzerinden hedefleme yaparsınız. Finansal hedefler kolayca ölçümlenebilir. Sayılarla yüzleşince kendinizi kaybolmuş hissetmeyin. Kısa dönemli hedefler yerine, uzun vadedeki başarıya giden planlara odaklanın.

Sağlık Hedefleri
Kendinizi iyi ve sağlıklı hissetmezseniz maksimum kapasitede çalışamazsınız. Bu nedenle sağlık hedefleri çok önemlidir.

Ufaktan başlayın, kendinizi aşırı yormayın. Tüm bunlarla bir anda baş etmeyi denemeyin. Sağlıklı olmalısınız, hem kendiniz, hem de aileniz için…

Aile Hedefleri
Ailesel hedeflerinizi belirleyin, nedir bunlar? Belki yılda en az dört kere tatile gitmek istiyor olabilirsiniz, yurt dışı tatilleri planlamak isteyebilirsiniz, ailenizin uzaktaki üyelerini düzenli ziyaret etmeyi yıllık olarak planlayabilirsiniz. Bu ve benzeri şeylere aile hedefleri diyoruz.

Sosyal Çevreniz
Bir arada olduğunuz insanları düşünün. Bir dakikanızı buna ayırın. Sizi motive edecek, sizden ilerde olup sizi yanına çekmek isteyen ve ilham veren kişiler ileri gitmenizi sağlayacaktır. Bunun haricindeki arkadaşlarınız da tabii ki önemli, ama yine de hayatınızda sizi ileri götürecek insanlara da yer açmayı unutmayın.

Gayrimenkul yatırımı gördüğünüz gibi çok büyük çaba, disiplin ve bol bol düşünme gerektiriyor. Bu nedenle çok az sayıda insan bunu hedefliyor ve başarabiliyor.
Etiketler