E - İMZA ve MOBİL İMZA Dönemi Başlatıyoruz!

1 April 2020

Coldwell Banker olarak müşterilerimize dijital kolaylıklar sunmaya güvenle devam ediyoruz. Mülk sahipleri ile yaptığımız yetki belgesi ve portföy sunumu için alıcı adayları ile yaptığımız yer gösterme formunu fiziksel olarak imzalama yerine E-İmza yada Mobil İmza ile uzaktan onaylama kolaylığını getirdik. Bu kolaylıkla bu günlerde evden çıkamayan müşterilerimiz ile iş birliğimizi dijital olarak artık başlatabiliyoruz. Web sitemiz www.CB.com.tr üzerinden tüm ofislerimize ulaşabilir ve Danışmanlarımızdan E İmza yada Mobil İmza ile yetki belgesi gibi anlaşmaları imzalayabilirsiniz.

Peki Mobil İmza Kullanımı Nasıl Yapılır ve Mobil İmza Nedir?


Mobil İmza, cep telefonu ve GSM SIM kart kullanılarak 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili yasal mevzuata uygun olarak ıslak imza niteliğinde güvenli bir biçimde elektronik imza işlemi yapılmasına imkân sağlayan uygulamadır.


e-Devlet Kapısında mobil imza kullanımı için e-Devlet Kapısı'nca herhangi bir ücret talep edilmezken, GSM operatörleri tarafından bir ücretlendirme mevcuttur. Mobil İmza ücretlendirmesi hakkında Turkcell, Türk Telekom ya da Vodafone'dan bilgi edinebilirsiniz.


Mobil İmza Nasıl Alınır?

Mobil elektronik imza GSM işletmecileri tarafından sunulan bir hizmettir. Mobil imza aboneliği üç aşamadan oluşur. Ön başvuru, Başvuru ve Aktivasyon. Bu hizmeti sunan Turkcell, Türk Telekom ya da Vodafone'a başvurarak ayrıntılı bilgi alabilir ve başvuru yaparak bir mobil imza edinebilirsiniz.


Turkcell Mobil İmza Bilgi Sayfası: https://www.turkcell.com.tr/servisler/turkcell-mobil-imza#detaylibilgi

Türk Telekom Mobil İmza Bilgi Sayfası: https://bireysel.turktelekom.com.tr/mobil/web/servisler/sayfalar/mobil-imza.aspx

Vodafone Mobil İmza Bilgi Sayfası: https://www.vodafone.com.tr/Servisler/mobil-imza-servisi.php


Diğer bir Kolaylık 

Elektronik İmza Nedir, Nasıl Alınır?


Elektronik İmza Nedir?

Elektronik imza, elektronik ortamda bulunan bir belgeye eklenerek imzalayanın kim olduğunu belirlemeye yarayan veridir. 5070 Sayılı Kanun uyarınca e-imza, ıslak imza ile eşdeğerdedir. E-imza sertifikası dağıtmaya yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından dağıtılan sertifikalar kullanılarak imzalama işlemi yapılır.


Elektronik imzanız bir akıllı kart üzerinde size ulaştırılmaktadır. İmza kartınızı standart bir akıllı kart okuyucusuna takarak sisteme giriş yapılabilmektedir.


Elektronik İmza Nasıl Alınır?

Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunulmaktadır. Bu firmaların listesi ve diğer bilgilere www.btk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.


Elektronik imzanızı çalıştırabilmeniz için öncelikle kart sürücü yazılımını kurmanız gerekmektedir. Bu yazılım elektronik imza ile beraber gönderilen CD veya diğer medyalar içerisinde bulunabilir veya e-imzanızı aldığınız firmanın internet sitesinden edinilebilir.


Bilgisayarınıza kurulan program ile elektronik sertifikanıza giriş gerçekleştirebiliyorsanız sertifikanız kullanıma hazırdır.