Arsa Projelendirilmesi Nasıl Yapılır?

18 May 2022

En güvenilir yatırım araçlarından olan arsa için proje geliştirmesi nasıl yapılır? Arsa&arazi alanında Türkiye’nin önde gelen firmalarından olan Coldwell Banker GO’ya sorduk.

Arsa&arazi yatırımı; eğer doğru ve emin adımlarla yapılırsa birçok yatırım aracı arasından en karlısı olabilir. Üretimi olmaması, sınırlı bir arza sahip olması ve bunun karşılığında yüksek talep görmesi en büyük avantajları  olarak göze çarpıyor. Hem yükselen, hem durağan ekonomi koşullarında her zaman yatırımcının güvenli limanı olmuş bir yatırım aracından bahsediyoruz. Konumu, altyapı durumu, teknik özellikleri, imar durumu ve önemli noktalara olan uzaklıkları da göz önünde bulundurularak yapılan arsa yatırımlarının geri dönüşlerinin her zaman olumlu yönde olduğunu gözlemliyoruz.


Peki, arsa&arazi sanıldığı kadar getirisi yüksek bir yatırım aracı mıdır? Arsa yatırımı yapılırken nelere dikkat etmek gerekir? Halihazırda ne gibi arsa modelleri ile satış yapılmaktadır? Gerçek anlamda kazandıran arsa&arazi projeleri hangileridir? Projelendirmeler nasıl yapılır ve kooperatif sistemi tam olarak nedir? Arsasını satmak isteyen mülk sahipleri nelere dikkat etmelidir? Evet; bu konudaki soruları, tüm merak edilenleri arsa ve arazi alanında Türkiye’nin  önde gelen firmalarından olan Coldwell Banker GO Broker&Owner’ı Cüneyt KOÇAK’a sorduk. Tüm detaylar yazımızda. Gelin, birlikte inceleyelim.


Coldwell Banker GO’yu biraz tanıtabilir misiniz? 

Coldwell Banker GO, 2017’de Ömer Faruk ARSLAN ve Cüneyt KOÇAK ortaklığıyla İstanbul Güneşli’de kuruldu. Tabi, gayrimenkul sektöründeki faaliyetlerimiz bundan yaklaşık on altı yıl öncesine kadar uzanıyor. Gayrimenkul danışmanlığında dünya lideri olan Coldwell Banker ile ortak paydada buluşmamız, hizmetlerimizi daha kapsamlı ve profesyonel hale getirmemizi sağladı. Halihazırda konut, lüks konut, ticari gayrimenkul ve arsa&arazi alanlarında kurumsal danışmanlık hizmeti sunmaktayız.


Özellikle arsa&arazi alanında uzmanlaştığınızı görüyoruz. Bunun özel bir nedeni var mıdır?

Dediğim gibi, Coldwell Banker GO olarak gayrimenkulün her alanında faaliyet gösteriyoruz. Evet, arsa&arazi uzmanlaştığımız  bir alandır. Bunun birkaç temel nedeni olduğunu söyleyebiliriz. Arsa; gayrimenkulün ham maddesi, temel taşıdır. Diğer tüm gayrimenkul türleri bir arsa üzerine kuruludur. Dolayısıyla arsa olmadan gayrimenkulden söz etmek mümkün olmayacaktır. Ve toprak, üretimi olmayan tek yatırım aracıdır. Arzı sınırlı, talebi ise yüksektir. Her zaman en güvenli yatırım araçlarından biri olmuştur. Bizler de bu bilinçle hareket ediyor ve Türkiye genelinde gelişim potansiyeli yüksek olan bölgelerde müşterilerimize profesyonel danışmanlık  sağlıyoruz.


Arsa&arazi alanında ne gibi hizmetler veriyorsunuz?

Arsa yatırımlarının doğru bölgede, doğru zamanda ve en doğru fiyat ile yapılabilmesi amacıyla uzman kadromuz ile alıcılara yatırım danışmanlığı hizmeti vermekteyiz. Arsa sahipleri için ise ücretsiz ekspertiz hizmeti ile değerleme yapılmasının ardından hedeflerine bir adım daha yaklaşmaları için inovatif yaklaşımlar sunuyoruz. Alanında uzman kadromuz ile arsa parselasyonu ve projelendirilmesi konusunda mevzuata uygun çözümler üretiyoruz.  Tüm projelerimizde müstakil kullanımlı ve kooperatif olmak üzere iki tip arsa modeli ile çalışmaktayız.


Kooperatif modeli ile arsa ne demektir?

Mikro yatırımcıların müşterek bir amaç doğrultusunda bir araya gelmesiyle oluşturulan ve demokratik bir işletme yoluyla tüm süreçlerin kontrol edildiği kolektif yapılara kooperatif denir. Kooperatif modeli sayesinde küçük bütçelerle dahi yatırım yapılabilmekte ve en uygun koşullarda arsa&arazi sahibi olunabilmektedir.


Peki, kooperatif sistemi ile arsa yatırımı nasıl yapılır?

Kooperatif arazilerine ait tapular özel kişiler adına değil, kooperatif tüzel kişiliği adına tanzim olunur. Her ortak sahip olduğu pay miktarınca tapulu kooperatif arazisinin gerçek sahiplerinden birisidir ve çerçevesi Kooperatifler Kanunuyla çizilmiş olan ortaklık hakları vardır. Buna göre ortaklık hakları, 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu 18.Madde esasları dahilinde “Ortaklık Senedi” ile temsil olunur.

Ortaklık pay senedi; kooperatifler kanunu ile yasal güvence altına alınmış,  hukuki bir belge niteliğindedir.


Kooperatif hisse devirleri Noter onaylı satış sözleşmesi ile yapılmaktadır. Sonrasında tüm hisse sahipleri e-devlet sistemi üzerinden kooperatif üyeliklerini ve tapu kayıtlarını görebilmektedirler. Ayrıca kooperatif üyeliği uzun vadeli düşünüldüğünde varislere devredilebilmektedir.


Kooperatif modeli ile projelendirmenin arsa sahipleri açısından avantajları nelerdir?

Özellikle yüksek yüzölçümlerinde arsaya sahip olan mülk sahipleri, toplam yatırım bütçesinin de büyüklüğünden dolayı arsalarını satmak istediklerinde zorlanmaktalar. Gayrimenkul yatırımları ile ilgili olan herkesin bildiği üzere, yüzölçümü küçüldükçe birim başı fiyat artar. Dolayısıyla yüksek hacimli arsalar parselasyonu yapılarak daha düşük yüzölçümlerinde satıldığında hem daha hızlı, hem daha yüksek fiyattan alıcı bulabilirler. Bu da arsa sahipleri açısından çok önemli bir avantaj oluşturmaktadır.


Coldwell Banker GO olarak bugüne kadar arsa&arazi alanında hangi projelere imza attınız?

Coldwell  Banker GO olarak bu zamana kadar 5 milyon m²’nin üzerinde projelerimizden arsa&arazi satışı gerçekleştirdik. Kooperatif modelinde “Çatalca Örencik Has Bahçe” ve “Köyüm İstanbul - Çatalca Gökçeali ” projelerini tamamladık. Müstakil kullanımlı arsa modelinde ise Beyland Orhangazi projesini tamamladık. “Çanakkale Lapseki Villa Arsaları”, “Vadi Balıkesir” ve “Afyon-Kütahya Arsaları” projelerimizin satışları ise devam ediyor.


Son olarak, arsa&arazi ile ilgilenenlere ne söylersiniz?

Arsa, üretimi olmayan tek yatırım aracıdır ve her zaman güvenli bir liman olmuştur. Bizler arsa alıcıları ve satıcıları için en profesyonel ve  inovatif çözümleri üretmek için buradayız. Herkesi fırsatlarla tanışmaya davet ediyoruz.


“Bir gayrimenkul ancak başka bir gayrimenkul alınacaksa satılabilir.”

Cüneyt KOÇAK Broker | Owner 

Coldwell Banker GO